Спартак Варна победи с 2:1 Добруджа в дербито на 28-ия кръг във Втора лига. И двата гола за "соколите" вкара Ахмед Ахмедов (22, 29) след асистенции на Ромей Ивееш, който имаше много силни изяви. Ивайло Климентов отбеляза почетното попадение за гостите в добавеното време на мача.

Така Спартак дръпна на върха с три точки пред Септември, който е с мач по-малко. Дори и при победа на столичани обаче варненци ще останат лидери заради по-добрите показатели в директните двубои.

startphoto.bg
38 снимки

Очаквано футболистите на Спартак влязоха по-активно в срещата и играта в началните минути се водеше предимно в половината на тима от Добрич. Още в 8-ата минута нелепа контузия получи Стефан Трайков от гостите, след като стъпи накриво. Вместо него на терена се появи Калин Георгиев. Малко след това хубав пробив на Румен Руменов отдясно завърши с добро центриране, което обаче не бе достигнато от централния нападетел на "соколите" Ахмед Ахмедов. Бранителят на Добруджа - Димитър Пиргов, пък се опита да изненада стража на домакините в 18-ата минута с параболичен удар от над 25 метра, но топката мина покрай вратата.

Резултатът бе открит в 22-ата минута от Ахмед Ахмедов. Двойно подаване между Ивей Ромееш и Мехмед Сабри на десния фланг бе последвано от отлично центриране на панамеца във вратарското поле, което бе засечено с глава от Ахмедов за 1:0.

Втора принудителна смяна трябваше да прави наставникът на гостите Тодор Киселичков в 27-ата минута. Стилян Николов напусна с травма, а мястото му бе заето от Борис Иванов.

Две минути по-късно варненци отбелязаха второ попадение. Настойчивостта на Ивей Ромееш не позволи на гостите да изнесат топката, след което Виктор Митев изведе панамеца вдясно в наказателното поле. Той изпревари вратаря Аргилашки и поднесе топката пред голлинията на Ахмедов. Въпреки отчаяния опит на Здравко Серафимов да предотврати гола, нападателят на Спартак добута топката в мрежата - 2:0.

В добавеното време на първата част шут на Даниел Начев бе блокиран, а след това Румен Руменов стреля в ръцете на стража на Добруджа. И съотборникът им Виктор Митев опита късмета си с удар извън наказателното поле, но след рикошет топката излезе в ъглов удар.

Добруджа можеше да се върне в мача след час игра, когато Ивайло Климентов бе изведен отлично в наказателното поле, но Ангел Грънчов се хвърли през него  блокира удара му. Шест минути по-късно напречната греда спря Ахмед Ахмедов от хеттрик и отново последното подаване бе на Ивей Ромееш.

В ответната атака тимът от Добрич спечели ъглов удар, а след неговото изпълнение чудесен удар с глава на Димитър Пиргов постави на изпитание Никола Виденов, който обаче се справи и изби удара. В 71-ата минута неразбирателство между Ангел Грънчов и вратаря Никола Виденов позволи на резервата Преслав Йорданов да отправи удар, макар и от малък ъгъл. Топката обаче срещна външната част на дясната греда на вратата на домакините и излезе в аут. 10 минути преди края резервата Георги Мариянов посрещна избита топка на границата на наказателното поле и шутира от движение, но не намери целта.

В първата минута на добавеното време на двубоя Георги Пашов пусна остро центриране в наказателното поле на варненци, където Ивайло Климентов бе оставен непокрит и отблизо намали - 2:1.

До края гостите не успяха да застрашат сериозно вратата на Виденов и срещата завърши с успех за Спартак - 2:1.

FT  /  СПАРТАК ВАРНА - ДОБРУДЖА 2:1

1:0 Ахмед Ахмедов (22)
2:0 Ахмед Ахмедов (29)
2:1 Ивайло Климентов (90+1)