Антони Здравков записа победен дебют начело на Лудогорец на ниво Първа лига, след като неговият тим победи с 4:1 Септември София в 13-ия кръг. Резултатът обаче казва малко за представянето на разградчани през първата част, когато звездите на "орлите" не приличаха на себе си. Здравков заслужава голямо признание за победата, защото неговите две смени на почивката инжектираха нужната динамика и форсираха пълния обрат.

Играч на мача: Клаудиу Кешеру

Антони Здравков: Бяхме разнообразни при головете

Клаудиу Кешеру добави нови два гола на сметката си, като вече има 10 от началото на първенството (лидер е Станислав Костов от Левски с 11). Якуб Швиерчок и Вандерсон бяха авторите на другите два гола в мрежата на Янко Георгиев. Така Септември инкасира своята 10-а поредна загуба, а шедьовърът, с който Асен Чандъров откри резултата, е недостатъчно утешение.

Христо Арангелов: Допуснахме твърде наивни грешки

Кешеру: Труден мач, но когато поведохме, те вече нямаха шанс

Асен Чандъров: Да бяхме устискали още десетина минути...

Шампионите от своя страна си върнаха първото място, акумулирайки 32 точки и изпреварвайки с 1 втория Левски. Септември е предпоследен с едва 4 пункта от 13 кръга, като изпреварва Верея единствено по голова разлика.

Още откриващите минути подсказаха, че Септември ще гони докрай интересите си в този мач. Момчетата на треньорския дует Христов-Арангелов на моменти играеха много твърдо, докато същевременно дефанзивната им игра беше отлично организирана. Лудогорец имаше контрол върху топката, но това не го спаси от страхотния гол на Асен Чандъров.

В 7-ата минута Крис Гади избяга от засадата и получи в дълбочина зад гърба на противниковата защита. Бившият играч на Локомотив Пловдив и Берое чевръсто превзе терен отляво, нахлу по аутлинията в наказателното поле и копна топката към точката на дузпата. Там Асен Чандъров беше оставен съвсем сам и от 12 метра нанесе болезнено красиво воле, което прониза горния десен ъгъл – 1:0.

Шампионът веднага се зае със задачата да притисне септемврийци, които с готовност се групираха в и пред наказателното си поле и посрещаха всички атаки. Разградчани действаха доста бавно за своите стандарти и избраха съвсем нетипичен подход за атаките си – центрирания от всяка възможна точка.

В 23-ата минута Козмин Моци прати топката в мрежата след изстрел с глава, като голът беше правилно отменен заради засада. В мига, когато Вандерсон центрира от прекия свободен удар, румънският ветеран беше поне с крачка-две в нередовна позиция, така че протестите му бяха необосновани.

До края на първата част Септември не стигна до друга опасна атака, но и „орлите” срещаха много трудности в креативен план. Въпреки присъствието на доказани звезди като Кешеру, Лукоки, Марселиньо и Вандерсон, в големи периоди от полувремето разградчани оставаха подчертано усещане за апатичност.

Едва в 43-ата минута те имаха изключителен шанс да изравнят. Клаудиу Кешеру успя със сетни сили да отклони кълбото към Лукас Саша, който се измъкна отдясно. Халфът, играещ като десен краен бранител, се промъкна по аутлинията в наказателното поле и подбра точния момент, за да върне топката към Вандерсон. Последният беше съвсем сам на 7-8 метра от вратата, ала вместо да я порази, изпрати силния си шут високо над гредата. Така Лудогорец завърши полувремето без нито един точен шут.

Незавидната продукция принуди Антони Здравков да прави рокади, а наставникът действа доста смело. Той извади от игра и двамата си опорни халфове – Горалски и Махлангу, за да пусне на тяхно място Якуб Швиерчок и Густаво Кампаняро.

Ходът даде резултат още преди да е изминала и първата минута от второто полувреме. Кампаняро изрита топката балонно към наказателното поле на Септември, където Швиерчок игра тяло в тяло срещу Георги Стоичков при битката за високата топка, като изненада съперника си в гръб. Бранителят загуби равновесие и падна, а Швиерчок овладя и от 11-12 метра шутира моментално с десния крак. Изстрелът беше насочен към близкия долен ъгъл на Янко Георгиев, който докосна кълбото, но не успя да парира – 1:1.

Шампионите имаха период от 7-8 минути след изравняването, в който имаха един леко объркан противник срещу себе си. Разградчани осъществиха няколко скоростни атаки по крилата, където стигнаха до обещаващи позиции за центрирания, ала не успя да развие ситуациите докрай. Това позволи на Септември да намери отново стабилността в играта си и двубоят се върна към статуквото от първото полувреме.

В 70-ата минута Марселиньо опита нещо по-различно, след като планът дотук не сработваше. Плеймейкърът и капитан в този мач нанесе бомбен шут по диагонала от около 24 метра, а топката тупна коварно пред вратаря Георгиев. Той беше преодолян и си отдъхна, когато изстрелът профуча на сантиметри в аут.

По-големите опит и класа на разградчани натежаха и в 74-ата пълният обрат беше факт. Всичко започна с продължителна атака, преминала отдясно, откъдето Вандерсон отправи твърде силно центриране, отишло чак до другия фланг. Там Натанаел реши да върне топката остро и ниско по тревата към вратарското поле, а бранителите на Септември оставиха Кешеру да отклони елегантно към горния десен ъгъл – 2:1 за шампиона.

Четири минути по-късно румънецът заби и втори гол. Швиерчок комбинира с Вандерсон пред наказателното поле и увлече няколко защитници със своя набег. Това позволи на бразилеца да подаде меко по въздуха наляво към Кешеру, който имаше време да овладее и да стреля покрай двама закъснели бранители по диагонала. Вратарят Георгиев късно видя топката и тя спря в мрежата – 3:1.

Крайният резултат беше оформен в предпоследната минута на редовното време, когато Марселиньо изведе по чудесен начин Вандерсон отдясно в наказателното поле. Последният нанесе не най-силният удар по диагонала, но беше толкова прецизен, че Янко Георгиев беше просто зрител – 4:1.

В сряда Лудогорец има осминафинален мач за Купата срещу актуалния носител на трофея Славия, а след това гостува на Етър в първенството. Септември през седмицата играе столично дерби срещу Локомотив София за Купата, а после ще опита да спре черната си серия в Първа лига срещу другия аутсайдер Верея.

СЕПТЕМВРИ СОФИЯ – ЛУДОГОРЕЦ 1:4

1:0 Асен Чандъров 7'

1:1 Якуб Швиерчок 46'

1:2 Клаудиу Кешеру 74'

1:3 Клаудиу Кешеру 78'

1:4 Вандерсон 89'

Септември (4-1-4-1): Янко Георгиев /к/ - Георги Стоичков, Васил Добрев, Александру Бенга, Иван Стоянов – Меледже Омнебес (70' - Стилиян Николов) - Георги Русев (83' - Здравко Димитров), Фабиано Алвеш, Асен Чандъров, Ишмаел Байду - Крис Гади (65' - Мирослав Будинов)

Старши треньори: Мариан Христов и Христо Арангелов

Лудогорец (4-2-3-1): Хорхе Броун – Лукас Саша, Козмин Моци, Антон Недялков, Натанаел – Яцек Горалски (46' - Якуб Швиерчок), Мей Махлангу (46' - Густаво Кампаняро) – Джоди Лукоки, Марселиньо /к/, Вандерсон – Клаудиу Кешеру (79' - Сисиньо)